КТ органів черевної порожнини з контрастуванням

Комп’ютерна томографія  — це неінвазивний, швидкий і безболісний вид діагностичних досліджень.

Комп’ютерну томографію (КТ) застосовують під час діагностики захворювань практично всіх систем організму і здійснюють виключно за призначенням лікуючого лікаря.

КТ поєднує застосування Х-променів із сучасними комп’ютерними технологіями, що дозволяє аналізувати досліджувану ділянку в різних площинах та дає можливість отримати максимально відповідні анатомічним структурам 3D-зображення.

Переважну більшість обстежень на комп’ютерному томографі здійснюють із застосуванням йодовмісного контрасту для чіткої візуалізації органів, судин та можливих патологічних процесів. Динаміка накопичення і виведення контрасту дає оптимальні можливості для помітності патологічних змін.

Підготовка та процес до КТ органів черевної порожнини з контрастуванням:

Дослідження здійснюється в амбулаторних умовах. Пацієнт має прийти на обстеження КТ за 30 хв до процедури для підготовки. Перебування в кабінеті КТ не перевищує 15 хв.

При собі пацієнт повинен мати направлення від лікуючого лікаря (з його контактним телефоном), всі попередні обстеження — амбулаторна картка, історія хвороби, виписки з лікарні, протоколи попередніх УЗД, КТ, МРТ, рентгендослідження, аналізи.

Обстеження з контрастуванням органів черевної порожнини здійснюють на порожній шлунок (хоча б 4 годин до нього не можна вживати тверду їжу). Перед обстеженням органів черевної порожнини пацієнту дають випити до 1 л рідини. Пацієнт повинен мати вільний, зручний одяг без металевих компонентів (пряжки, заклепки, ґудзики).

Під час КТ пацієнт перебуває на рухомому столі, що переміщується під час дослідження. Важливо, щоб під час процедури, пацієнт лежав нерухомо для уникнення спотворень зображень.

Відразу після КТ Ви можете керувати машиною і приймати ліки, адже КТ не впливає на їхню ефективність.

Варто також пам’ятати про те, що існує ряд протипоказів до застосування КТ із контрастом:

  • Повідомте нам, якщо у вас раніше були реакції на контрастний препарат при попередніх дослідженнях або у вас є проблеми з нирками.
  • ниркова недостатність (враховуються показники креатиніну); Якщо у вас є ниркова недостатність або інші проблеми з нирками, повідомте про це лікаря. При зниженій функції нирок контраст може мати токсичну дію.
  • важкий цукровий діабет; Якщо у вас діабет і ви приймаєте препарати, що містять метформін, при проведенні КТ з контрастом, ви ризикуєте потрапити в стан, коли розвивається метаболічний ацидоз. Це стан, коли у вас стає небезпечною зміна pH крові.
  • захворювання щитоподібної залози : підвищена функція щитоподібної залози — тиреотоксикоз, вкрай важливо, адже контраст містить йод;

Під час проведення КТ з контрастом можуть виникати й інші ризики, залежно від конкретних медичних проблем. Переконайтеся, що ваш лікар знає про всі ваші медичні проблеми перед тим, як він призначить вам КТ.

  • вагітність;
  • заборона лактації протягом 1 доби з дати проведення обстеження;
  • наявність в кишківнику барієвої суміші.

Навіщо роблять КТ із контрастом?

КТ з контрастом роблять підвищення інформативності дослідження та виявлення патологічних змін у обстежуваному органі чи системі. Контрастна речовина – це спеціальний препарат, який за деяких захворювань дозволяє розмежувати здорові тканини від змінених.

Що видно на КТ із контрастом?

КТ з контрастом дозволяє обстежити ті самі органи та системи організму, що при безконтрастному дослідженні, а введення контрасту допомагає віддиференціювати тканини та візуалізувати патологічне (неправильне/нефізіологічне) накопичення контрастної речовини тканинами.

У чому різниця між КТ із контрастом і без?

Інформативність. КТ з контрастом дозволяє отримати більше інформації про досліджуваний орган або систему організму, якщо це необхідно лікарю для встановлення діагнозу.

Процес дослідження. КТ із контрастом і без відрізняються за процедурою проведення дослідження. Перед КТ із контрастом вам необхідно заздалегідь здати аналіз крові на креатинін.. Також КТ з контрастом триває довше, ніж КТ без контрасту, оскільки проходить у 2 етапи: перший етап — сканування без контрасту, потім вводиться контрастна речовина, після цього другий етап — сканування з контрастом. Для введення контрасту використовується катетер та внутрішньовенний інжектор (система, яка вводить контраст під час сканування).

Що краще КТ із контрастом чи без?

Не зовсім коректно говорити, що краще: КТ із контрастом чи без. Вибір виду дослідження (з або без контрасту) — це прерогатива вашого лікаря і лікаря-рентгенолога. Саме вони з урахуванням вашого анамнезу, скарг, результатів попередніх видів діагностики та аналізів та клінічного завдання визначають необхідність контрастування. Вибір КТ з контрастом або без залежить від кількості та типу інформації, яку необхідно отримати лікарю для встановлення діагнозу. Тому немає кращого виду діагностики, є необхідний вид діагностики у кожному конкретному клінічному випадку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *