МРТ томограф

Газета «Ваше здоров’я»

Дата: 22.10.2013 г.


«Сучасні методи дослідження дозволяють з високим ступенем точності діагностувати будь-яке захворювання людського організму. Ми починаємо серію публікацій, в яких розповімо про один з них – магнітно-резонансної томографії (МРТ)»

Що покаже МРТ?

МРТ дозволяє робити знімки, що зображають людський організм в різних площинах.


За допомогою сильного магнітного поля і радіохвиль томограма показує, як виглядають внутрішні органи зсередини. При цьому виходять докладні знімки високої роздільної здатності, які допомагають лікарям в діагностиці широкого кола захворювань.

МРТ використовується для діагностики багатьох (для діагностики пошкодження кісткових структур більш ефективні рентгенологічні методи – рентген і КТ) внутрішніх порушень при різних захворюваннях нервової системи, наприклад, таких як розсіяний склероз, гостре порушення мозкового кровообігу, вірусних, бактеріальних і паразитарних процесах. Крім того, у цього методу дуже високий ступінь раннього розпізнавання пухлин, що дуже важливо для лікування онкологічних захворювань.


Розповімо про переваги найбільш поширених МРТ-досліджень докладніше.


МРТ головного мозку


До недавнього часу дослідження головного та спинного мозку були важкою частиною медичної діагностики. Тільки на початку 70-х років XX століття з винаходом рентгенівської комп’ютерної томографії (КТ) ця задача отримала часткове вирішення. З появою МРТ був зроблений наступний крок в діагностиці, адже при МРТ не використовується рентгенівське випромінювання, як це робиться при комп’ютерній томографії.


Запальні, онкологічні захворювання головного і спинного мозку, ішемічні (стан порушення кровообігу) ураження їх тканин, крововиливу, травми, порушення структури мозку, пов’язані зі спадковими захворюваннями – їх детальна діагностика неможлива сьогодні без допомоги МРТ.


МРТ хребта


Остеохондроз – бич нашого часу. Друга половина життя людей ускладнюється болями в області хребта. Порушення в міжхребцевих дисках можуть привести згодом навіть до знерухомлення та інвалідності.

Як же розпізнати, який саме міжхребцевий диск вражений, і в якій стадії розвитку перебуває ця патологія? Адже від цієї інформації безпосередньо залежить тактика лікування. Сьогодні найбільш інформативним діагностичним методом в подібній ситуації у всьому світі визнана МРТ. З її допомогою діагностується ще безліч інших патологій хребта.


МРТ суглобів

Цінність МРТ полягає в тому, що з її допомогою можна відповісти відразу на багато питань дуже великого розділу медицини – ортопедії. Маючи дані рентгенівського дослідження і провівши МРТ у випадках, що вимагають уточнення ситуації, можна правдиво судити про цілий комплекс змін  в суглобі (в першу чергу змін у зв’язках, сухожиллях, дисках). Це стосується великих суглобів (колінний, тазостегновий, плечовий, гомілковостопний) і дрібних (наприклад, скронево-нижньощелепного, променево-зап’ясткового та ін.)


МРТ-ангіографія (МРА)


МРА – різновид МРТ, що дозволяє «заглянути всередину» судинної системи людини. За допомогою цього методу можна визначити стан (не в динаміці) великих і дрібних артерій, вен головного мозку, шиї, грудної та черевної порожнин.

Для діагностики черевної порожнини та заочеревинного простору вкрай ефективними є такі різновиди МРТ як МР-холангіографія (холангіопанкреатографія) і МР-урографія.

До теперішнього часу не було виявлено жодного випадку, коли магнітне поле або радіохвилі надавали б негативний вплив на людину. Проте, подібні дослідження не рекомендують вагітним жінкам в першому триместрі вагітності через ефект нагрівання магнітного поля.


У наступному номері ми розповімо про процедуру проведення МРТ.


«МРТ – безпечний метод діагностики.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) – це складний, але безпечний і ефективний метод дослідження організму, не пов’язаний з іонізуючим випромінюванням (рентген). При діагностиці за допомогою МРТ виявляється різна патологія  у всіх внутрішніх органах і м’яких тканинах людини.

З використанням матеріалів Асоціації медичних організацій України amo.in.ua і діагностичного центру «ЛДЦ МІБС-Одеса»