Сильний головний біль, кинджальний біль у шиї або попереку, тупий біль у спині, який турбує навіть у стані спокою. Рано чи пізно захворювання, що супроводжуються одним із варіантів больового синдрому, змушують людину звернутися по допомогу до профільного фахівця – невролога або вертебролога. Давайте дізнаємося, які методи діагностики має в своєму розпорядженні сучасна наукова медицина і які недуги можна виявити за їх допомогою?
Не так давно всіх пацієнтів зі скаргами на болі в спині неврологи направляли на спондилографію – рентгенографію хребта в прямій і боковій проекції, а знайти першопричину головних болів допомагала краніографія. Методи візуалізації патологічних змін за допомогою рентгенівських променів дають змогу лікарю-діагносту оцінити стан кісток черепа, головного мозку, хребців та міжхребцевих дисків, і виявити ознаки травми, переламу, остеохондрозу, міжхребцевої грижі, первинної чи метастатичної пухлини. Спондилографія та краніографія і донині не втратили своєї актуальності, однак у епоху науково-технічного прогресу на зміну їм все частіше приходить томографія.
Комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія
Комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія — передові методи візуалізації морфологічних змін у хребті та головному мозку, що володіють високою інформативністю і максимальною роздільною здатністю.
При спинальному болю томографія дає змогу виявити спондилоартроз, остеохондроз, спондилолістез, грижу міжхребцевого диска та її стадії (протрузію, пролапс диска, секвестрацію). Томографія активно використовується і для діагностики захворювань ЦНС, що супроводжуються хронічними головними болями. КТ/МРТ лікар-діагност бачить пошарові зрізи головного мозку, на яких чітко видно найменші зміни структури органу: поява новоутворень, кісти, вогнища крововиливу. Але не всі хвороби супроводжуються морфологічними змінами, а тому в ряді випадків не обійтися без функціональної діагностики.